Thursday, December 13, 2007

Food for thought!

Got this via e-mail, and found it just too good to keep to myself.

(Source unknown, and therefore unverified! But it provides food for thought!)

ONE WEEK'S FOOD FOR DIFFERENT CULTURES

Germany: The Melander family of Bargteheide
Food expenditure for one week: 375.39 Euros or $500.07



United States: The Revis family of North Carolina
Food expenditure for one week: $341.98



Japan : The Ukita family of Kodaira City
Food expenditure for one week: 37,699 Yen or $317.25



Italy: The Manzo family of Sicily
Food expenditure for one week: 214.36 Euros or $260.11



Mexico: The Casales family of Cuernavaca
Food expenditure for one week: 1,862.78 Mexican Pesos or $189.09



Poland: The Sobczynscy family of Konstancin-Jeziorna
Food expenditure for one week: 582.48 Zlotys or $151.27



Egypt: The Ahmed family of Cairo
Food expenditure for one week: 387.85 Egyp tian Pounds or $68.53



Ecuador: The Ayme family of Tingo
Food expenditure for one week: $31.55



Bhutan: The Namgay family of Shingkhey Village
Food expenditure for one week: 224.93 ngultrum or $5.03



Chad: The Aboubakar family of Breidjing Camp
Food expenditure for one week: 685 CFA Francs or $1.23



... rather scary how few veggies are in the USA picture... and how sad it is to see how little some people subsist on, and how little it costs to help feed them, in places like Chad.

How much is YOUR weekly food cost, do you know? I don't.

5 comments:

  1. Hey Lynne. That's a scary blog post you have up. It's a pretty sobering thought that the cost goes down and down like that - Although for sure I wiah my grocery Bills were more like that lol.

    For just myself, Jeff and the two cats, we pay out around $60 a week. If we had three kids also, I dread to think!

    ReplyDelete
  2. Geez. I noticed how awful the food in the USA picture was! I think we spend about $50 a week for two people. But we usually end up eating out 2 or 3 times a week too :(

    ReplyDelete
  3. That is totally interesting. Thank you for sharing it!

    ReplyDelete
  4. Wow, cool post!
    My thoughts were:
    $350 a week?? OYF! We spend about $13 a day for all of us, about $100 a week - that's with all our eating out, but doesn't count Courtney's formula now. Maybe $110 a week now?

    And yeah, fruits and veggies are lacking! But that's something that one of the shows on obesity brought up - people think it costs MORE to eat healthy, when really it costs far less - you just have to learn how to cook a little.

    ReplyDelete
  5. Waahhh...all the reason to be thankful to almighty God for the excess that we have around here. Thanks for this post. It made me realise that I need to cut down on my weekly expenses (all those chachos and pringles and cadbury's...so tak perlu!) and make better use of the money saved.

    By the way, you've been tagged. If you decide to do it, go to http://ratujamu.blogspot.com/2007/12/things-i-tried-in-past.html

    Cheers! :-)

    ReplyDelete

Dear legitimate commenters: all comments are welcome! My sincere apologies for making you go through the word verification hurdle, tho.

Dear spammers: please don't bother... I'm just gonna delete any spam that squeaks through word verification anyway, so why not save us both the trouble, eh?

Thanks!
*lynne*

Blog Widget by LinkWithin